تبلیغات
نقــــــــــــــــــشِ جمــــــــــــــــــــال - دلایل پیدا و پنهان کنسل شدن یادمان ناصریا
 
واگویه های رضا کریمی از کنسل شدن یادمان ناصر عبداللهی؛


 شاید دوستان، "ناصرشناس" نبودند...
 


مقدمه: همه چیز از حفظ یک خاطره شروع شد... خاطره ای که در ذهن ناپایدار انسان امروزی، زنده ماند و ازپس گذشت روزها پررنگ تر از قبل شد؛ یاد و خاطره ی ناصر.... به پاس احترام به احساسات ناب مردم دربرابر این هنرمند، اردیبهشت امسال به روال دو سال گذشته، تصمیم گرفته شد تا در پنجمین سال فراق ناصر، یکبار دیگر در کنار هم روزهای سپری شده با صدایش را این بار در فراق او دوره کنیم. اما دلایلی پیش بینی نشده باعث شد تا این فرصت به زمانی نامعلوم موکول شود .
پای صحبت های رضا کریمی مدیر برنامه ی دوران هنری ناصریا نشستیم تا از دلایل پیدا و پنهان کنسل شدن این برنامه مطلع شویم.
http://reza515515.persiangig.com/other/artpress.jpg
 
** نقطه ی شروع اتفاقاتی که به بی سرانجامی این برنامه منتهی شد از کجا بود؟
ما از طریق موسسه ی «آیان» برای گرفتن مجوز از وزارت ارشاد اقدام کردیم و به رغم حضور مسیولین محترم معاونت هنری ارشاد همه چیز تنها به یکسری قول و قرارهای لفظی ختم می شد. بعد از گذشت دوماه از ارائه ی این نامه، 17 مهرماه به ما اعلام شد که سالن برج میلاد برای روز انتخابی، فضای خالی ندارد. پیشنهاد شد سالن وزارت کشور را برای برپایی برنامه انتخاب کنیم. اما براساس آیتم های تصویری که متناسب با فضای سالن میلاد طراحی شده بود، این امر عملا امکان پذیر نبود. روز 11 آبان طی برگزاری جلسات متعدد با نماینده ی معاونت هنری عنوان شد که سه شنبه دوم آذرماه سالن میلاد خالی است.  درحالیکه از گوشه و کنار می شنیدیم دیراقدامی برای اجاره ی سالن برای روز سه شنبه باعث شده بود زمان 4 تا 6 عصر را اجاره بدهند و به دلیل زمان زیادی که صرف آماده سازی صحنه و ساندچک نوازندگان می شد عملا این روز را هم به خودی خود منتفی می کرد. با این حال چند ساعت بعد اعلام کردند که با روز جمعه 4 آذرماه موافقت شده و لازمه ی تایید نهایی، ثبت ریزوقایع و برنامه های این مراسم بود که قرار شد زیرنظر معاونت هنری پیگیری شود و طی نامه ای عنوان کنیم که نوع برنامه ها و آیتم های طراحی شده به گونه ایست که هیچ مغایرتی با فضای سوگواری ایام محرم ندارد. واقعیت هم همینطور بود. ملودی و سبک تنظیم قطعات با تم مذهبی به هیچ وجه منافاتی با فضای سوگواری در ایام محرم نداشت و شان این ماه را حفظ می کرد. با تماس مجددی تاریخ 4 اذر قطعی شد. تا جایی که حتی از من خواسته شد طرح دعوت نامه ها و پوستر را در اخرین هفته ی باقی مانده برایشان ارسال کنم. این امر هم محقق شد. تا اینکه درست ازهفته ی  قبل آن بطور ناگهانی  دیگر هیچ تلفنی پاسخگوی ما نبود و هیچ دسترسی به نماینده معاونت نداشتیم .. با توجه به تجاربم میتوانستم حدس بزنم که این نوع برخورد عملا بیانگر کنسل شدن برنامه است. با این حال تا اخرین روز هم دست از پیگیری برنداشتیم. تا اینکه خبردار شدیم ایشان برای زیارت به مشهد رفته بودند و از طریق یکی از دوستان مشترک مطلع شدیم برنامه به بعد از ماه محرم و صفر موکول شده است.
 
** چطور شد که معاونت هنری تصمیم به مشارکت در اجرای این برنامه گرفت؟   
نماینده ای (ترجیحا اسمی را عنوان نمی کنم) از طرف معاونت هنری تماس گرفت و تمایل مرکز را برای همکاری در برگزاری این برنامه اعلام کرد. جلسه ای گذاشتیم که در آن عنوان شد معاونت تمایل دارد بخشی از درآمد ناشی از بلیط فروشی مراسم را به هنرمندان بیمار سرطانی و بخشی را به خانواده ی ناصر اختصاص بدهد که من مخالفت کردم. برایشان توضیح دادم که ما مانند برنامه ی دو سال پیش، قصد داریم قریب صدها دانش آموز مستمند و مدارس ایتام را برای این مراسم دعوت کنیم که هم خاطره ی خوبی در ذهن داشته باشند و هم در فضایی که شاید تا آن روز برایشان محال به نظر می رسیده، بتوانند هنرمندان محبوبشان را از نزدیک ببینند. مگر این فرصت چقدر در طول سال برای آنها مهیا می شود؟ جرقه ی این ایده هم زمانی شکل گرفت که ناصر دختر گلفروشی را که در سال 82 در شب اجرای برنامه اش سرچهارراه دیده بود و علاقه و اشتیاق آن کودک برای حضور در کنسرت اش را دید او را به همراه خانواده اش در همان شب میهمان کنسرت کرد. هدف ما اقدام به توصیه اکیدی بود که ناصر به ما کرده بود.. وگرنه با توجه به ماندگاری روز افزون آوازه ی ناصریا مراسم یادبود چندان ضروری به نظر نمیرسد...  اتفاقا بخاطر حساسیت این برنامه از همان ابتدا بارها به دوستان متذکر شدم مردم و هواداران کثیرالعده موسیقی ناصر با حساسیت خاصی که در آنها سراغ دارم به این موضوع واکنش نشان می دهند و در برابر هر اتفاقی باید پاسخگو باشیم. شرایط این برنامه تفاوتهای بسیاری با دیگر کنسرت ها و همایشها دارد و در طول این سالها ثابت شده مردم برای شخصیت و هنر ناصر تعصب خاصی دارند . باید نهایت دقت را برای هر حرکتی که قرار است به اطلاع عموم برسد داشته باشیم. اما متاسفانه اهمیت برنامه آنگونه که باید درک نشدو  شاید هم دوستان بخوبی ، ناصرو طیف عظیم طرفدارانش را نمیشناختند.!
 
** قراردادی هم بین شما و مرکز معاونت هنری منعقد شده ؟
اعتماد دوجانبه بین ما حرف اول را می زد. و این حداقل برای من کافی بود. اگر بخواهیم نگاه منصفانه ای به کلیت این ماجرا داشته باشیم باید بگویم که مسئولین وزارت ارشاد با اعلام آمادگی برای همکاری در این جریان،  دست مرا برای نحوه ی برگزاری برنامه باز گذاشتند. و این اعتماد یعنی احترام به عقیده ی ناصر. ما هم با احترام به اعتماد انها در تولید آیتم های مختلف، کمال توجه و حساسیت را به خرج دادیم تا ناخواسته کاری نکنیم که به این اعتمادها خدشه ای وارد شود. چه بسا حتی سازمان دهی برنامه ها به گونه ای بود که بدون تردید می توانست با حفظ حرمت ایام محرم حتی این مراسم در دهه ی اول این ماه اجرا شود. اما گلایه ی من این است  ای کاش زمان کوتاهی را صرف دیدن گوشه ای از کار می کردند تا به ماهیت ماجرا پی ببرند و بعد دستور تعویق برنامه را صادر کنند. در مقدمات این کار شاید کمتر نشانی از اهداف زمینی  یافت می شد .
 
** اگر نخواهیم بدانگارانه به اتفاقات این ماجرا نگاه کنیم فکر می کنید دلیل دیگری پشت این جریان باشد که عنوان نشده است؟
واقعیتش را بخواهید این تصور خودم است ... خود من هم در اواخر کار و به رغم توزیع نکردن کارتها و حتی تبلیغات عمومی قدری دغدغه ی ازدحام و شلوغی در سالن میلاد را داشتم . ضمن اینکه عدم بلیط فروشی برای این برنامه باعث یک نوع حق به جانبی صد البته بجا برای طرفداران  هم می شد. علیرغم تمام این حرف ها، مسئولیت کنسل شدن این برنامه را در صورت تقارب زمانی و نزدیکی تاریخ اجرای برنامه با ایام محرم ، بر شانه ی کسی می دانم که تحقیقا و یا سهوا 4 آذرماه را برای برگزاری این برنامه تعیین و تایید کرد. دلیل اصلی عدم برگزاری یادمان، چه سهل انگاری در تاریخ یادشده باشد و چه مبتنی بر سلایق و علایق شخصی مسئولین، در هردو صورت مقصر کسی است که این تاریخ را برایمان معین کرد.
 
** آیازمانی را برای اجرای برنامه بعد از پشت سر گذاشتن ایام محرم و صفر گمانه زنی می کنید؟
از طریق  دوستان  مطلع شدم که مراسم را برای بعد از ایام محرم و صفر بایدبرگزار کنیم و این تنها پیامی بوده که در این باره عنوان شده اما هنوز خبر دقیقی از زمان و مکان اجرا نداریم. هر چند دیگر مایل به ادامه ی گار و اجرا نبودم ولی دلایل موجهی مرا فعلا در  این ماوقع نگه داشته است... اما نامه ای را هم جهت پیشنهاد تاریخ برگزاری در ششم یا هفتم بهمن تقدیم داشته ایم که منتظر خبر هستیم
** گویا شهرام امیری تندیسی را برای این برنامه طراحی و به مرحله ی اجرایی رسانده...
بله. شهرام امیری هم با دستان هنرمندش تندیس زیبایی را با تلفیق متریال های چوب و شیشه برای این برنامه طراحی و با هزینه ی شخصی خودش به مرحله ی ساخت رسانده.  طبق توافقات صورت گرفته ، تصمیم بر آن بود تا بعد از اجرای برنامه به موزه ی هنرهای معاصر اهدا شود که متاسفانه فعلا فرصت دیده شدن از این اثر زایل شد. دوست دارم از تمام بچه ها بابت تلاش ها و تمرین های مداومی که در طول یک ماه گذشته داشتند تشکر کنم ؛ بویژه از علی ثابت که با چیدن گروهی از عاشق ترین نوازندگان حال حاضر ایران که همگی با اشتیاق و انرژی، فارغ از نگاه های مادی گرایانه و سوداندیشی در کنار هم مشتاقانه تمام قطعات را با وجود خستگی ، بارها و بارها تمرین کردند. علی جان! دست مریزاد..شاید تمریناتی که نوازندگان در آن منافع مالی هم داشتند با این نظم و شور و انگیزه برگزار نمیشد و همچنین الطاف خیرخواهانه دوست خوبم جناب مسعود دهقان را نیز باید از جان دل به نظاره نشست و تحسین کرد.  مصطفی منصوریار ؛ کارگردان جوان سینما که مدیریت آیتم های تصویری را برعهده داشت و متناسب با فضای داخلی سالن برج میلاد آیتم های اختصاصی و ویژه ای را با ذوق هنری اش ساخت و علیرغم زمان محدود، کار متفاوت و درخوری را ارائه داد واز مصطفی تیموری مدیر تدوین
،محمدحسن گلزاری ،محمود رشوند و جمال ازاد نیز نهایت سپاس را دارم. دوست همیشه همراه من و ناصر "استاد محمد قنبری "و دست آخر تلاشهای پر محتوا و بی ادعای دکتر کیارش حسن زاده -منوچهر حسنی و جناب علیزاده از مجموعه ی ارشاد را ارج نهاده تنها امیدوارم تلاش بچه ها و امید دوستداران ناصریا برای اجرای این برنامه بی نتیجه نماند.یا علی
نوع مطلب : درد دل...، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


1390/10/15 00:22
اقای کریمی من یک نویسنده داستان های اجتماعی هستم .واقعیتس من دارم یه داستان در رابطه با ماصر عبداللهی می نویسم و این کتاب هم به شخصیت بزرگ ایشان تقدیم می کنم .ولی نمی دونم چرا در این رابطه با هر کی می خوام ارتباط برقرار کنم بالاخص فرزند بزرگ ایشان همه از من می ترسند ان ها ختی مرا ندیدند .به هر حال کتابم که چاپ شد دوست دارم چند نسخه در اختیار شما بگذارم تا شما این کتاب ها را به دست خانواده ناصر برسونید.ممنونم .اسم کتابم هست(ناصریا)
Reza Karimiسلام، من با واژه ی ترس زیاد موافق نیستم و شاید"احتیاط"منطقی‌ تر به نظر برسه، به هر حال بهتره در روند این حرکت ،ما نیز همراه باشیم و از هم اینک بنده در خدمتم، تا همگی در آنچه که بهبود کیفی‌ این کتاب رو شامل میشه کوتاهی نکنیم، یقیناً خانواده محترم عبداللهی هم چنین نظری دارند.
1390/10/10 12:53
سلام
کاش حداقل مثل سالهای اول و دوم که توی ارسباران یادبود گرفته شد امسال هم یه همچین کاری انجام میشد درسته که شان ناصر بالاتر از این مراسمهاست ولی میدونید که مراسم بزرگتر=حساسیت بیشترو در نتیجه بهانه تراشی و لغو آن.
Reza Karimiچه عرض کنم...نظر شما هم محترمه...پاینده باشید
1390/10/4 23:01
سلام آقای كریمی
اگه به امید خدا این مراسم 6 یا 7 بهمن اجرا بشه مردم عادی هم میتونن حضور داشته باشن؟اگه میتونن كی و كجا باید بلیطو رزرو كنند؟
Reza Karimiعزیز جان،هنوز اجرای بهمن ماه در حد احتمال است.
1390/10/4 22:47
سلام
جناب کریمی در خبری که به نقل از شما در برخی سایتها منتشر شده اعلام شده که احتمالا در مراسمی که 6 و یا 7 بهمن ماه برگزار میشه خوانندگانی چون : رضا صادقی، فرزاد فرزین، احسان خواجه امیری، روزبه نعمت اللهی، مازیار فلاحی، اسحاق احمدی و ... به اجرای برنامه خواهند پرداخت .
اما به نظر شما بهتر نیست از خوانندگان همدوره ناصر جهت اجرای برنامه دعوت بشه ؟ به جز اسحاق احمدی و تا حدودی رضا صادقی کاش از خوانندگان چون : سعید شهروز ، امیر کریمی ، امیر تاجیک ، مهرداد شهسوارزاده ، قاسم افشار و ... دعوت کنید .
قرار نیست که شو برگزار بشه که خوانندگان توی بورس رو دعوت می کنید .
با تشکر .
Reza Karimiسلام. شاید کمی‌ اشتباه کرده اید...بنده عرض کرده بودم در برنامه‌ای که قرار بود انجام بشه این عزیزان "هم" قراربود اجرا داشته باشن وگرنه هنوز اجرای بهمن ماه در حد احتمال است. ضمن اینکه جزئیات برنامه صرفاً مواردی پیش بینی‌ شده بود که محوریت آن گرامیداشت "ناصریا" بود و بس و اینکه عده‌ای رو جزییاتی از قبیل نام هنرمندان تکیه میکنند ممکنه که اصل موضوع فراموش بشه...برای خود من هم چندان نام افراد مهم نیست. ولی‌ از یاد نبریم که یک برنامه و حضور هنرمندان مجوز‌های متعددی می‌خواهد و شاید ...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نقــــــــــــــــــشِ جمــــــــــــــــــــال
NAGHSH - E - JAMAL
درباره وبلاگ

وبلاگ شخصی‌ رضا کریمی‌،
سعی‌ در بیطرفی ، حفظ اعتماد مخاطب ، احترام به همه عقاید، و پرهیز از بیان مسائلی‌ که قضاوتهای مذهبی‌ و سیاسی را در پی‌ دارد، چرا که معمولاً در اموری که سوادش را ندارم، نظری نیز نخواهم داشت.
امیدوارم که "امید" در همه ی لحظاتتان جاری و ساری باشد.

مدیر وبلاگ : Reza Karimi
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :حدیث روز
آب و هوا
اوقات شرعی

فال انبیاء


استخاره آنلاین با قرآن کریم

مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران

بازی آنلایناستخاره آنلاین با قرآن کریم


.

Antmark this